Özel Haber:
'Meclisimiz 15 Temmuz'da, Kurtuluş Savaşından Sonra İkinci Defa Gazilik Şerefine Nail Oldu”

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) 26. Dönem 2. Yasama Yılı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Genel Kurulda yaptığı konuşma ile başladı.
Konuşmasına, bugüne kadar TBMM çatısı altında görev yapmış tüm milletvekillerini saygıyla yâd ederek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, TBMM üyelerinden ahirete irtihal etmiş bulunanları rahmetle anıyorum” dedi.

TBMM 26. Dönem 2. Yasama Yılı Açış Konuşması


“15 TEMMUZ’UN TBMM TARİHİNDE DE AYRI VE ÖZEL BİR YERİ OLACAK”

23 Nisan 1920 tarihinden bugüne kadar geçen sürede, TBMM tarihinin pek çok önemli dönüm noktası bulunduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “İnanıyorum ki bundan sonra, 15 Temmuz 2016 gecesinin, TBMM’nin tarihinde de ayrı ve özel bir yeri olacaktır. Darbe girişimi sırasında, derhal bu salonda toplanan ve milletimizin sokaklara dökülerek darbecilere karşı gösterdiği tepkiyi Meclis’te ortaya koyan siz değerli milletvekillerimize şükranlarımı sunuyorum.”

Milletvekillerinin, darbe girişimi karşısında onurlu ve güçlü bir duruş göstererek, millî iradenin tecelligahı olan TBMM’ye sahip çıktıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu onurlu tavrın bedeli Meclisimizin savaş uçaklarıyla defalarca taciz edilmesi ve bombalanması; helikopterlerden ağır silahlarla ateş altına alınması; tanklarla kuşatılması olarak ödendi” diye konuştu.

“DEMOKRASİ NÖBETLERİNDE SABAHLAYAN MİLYONLARCA VATANDAŞIMIZA BORCUMUZU ASLA ÖDEYEMEYİZ”

TBMM’nin 15 Temmuz’da Kurtuluş Savaşından sonra, ikinci defa gazilik şerefine nail olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, darbe girişimi gecesi, tamamına yakını Ankara ve İstanbul’da şehit olan 241 vatandaş, polis ve askerin, milletin gönlüne ve tarihin şanlı sayfalarına altın harflerle kazındığını vurguladı.

Aynı gece yaralanan 2 bin 194 gaziyi milletin ve devletin asla unutmayacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti: “Esasen, o gece sokakları, meydanları, darbecilerin hedef aldığı tüm kurumları, darbecilere destek vermesi muhtemel tüm mekânları kuşatan milletimizin tamamı gazilik sıfatını hak ediyor. Demokrasi nöbetlerinde 29 gece sabahlayan, içerideki ve dışarıdaki tüm şer güçlere, devletinin, milletinin, istiklalinin ve istikbalinin yanında olduğunu gösteren on milyonlarca vatandaşımıza borcumuzu asla ödeyemeyiz”

“TÜRKİYE, TÜM DÜNYAYA TARİH BOYUNCA ÖRNEK GÖSTERİLECEK BİR ÖZGÜRLÜK VE DEMOKRASİ DERSİ VERDİ”

Bu süreçte Türkiye’nin, bir avuç hainin dışında, 79 milyon vatandaşının tamamıyla, tüm dünyaya, tarih boyunca örnek gösterilecek bir özgürlük ve demokrasi dersi verdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletimiz, terör örgütlerine olduğu gibi darbe heveslilerine de meydanı bırakmayacağını cümle âleme gösterdi. Aziz Türk Milletiyle ne kadar iftihar etsem azdır. Şahsım başta olmak üzere, şu salonda bulunan milletvekillerimizin tamamının milletimize can borcu olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız. Milletimize borcumuzu ödeyebilmek için hep birlikte daha çok çalışmalı, daha çok üretmeli, ülkemizi her alanda daha ileriye taşımalıyız” şeklinde konuştu.

15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK GÜNÜ

15 Temmuz şehitlerine bir kez daha Allah’tan bir kez daha rahmet, yakınlarına ve Türk milletine başsağlığı dileklerini ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazilere de sağlık ve afiyet temenni etti.

Çarşamba günü yapılan Millî Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında, darbe girişimi tarihinin, “15 Temmuz Demokrasi ve Özgürlük Günü” olarak anılmasının hükûmete tavsiye edildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul ve Ankara’da şehitler için anıtlar yapma hazırlıklarının sürdüğünü kaydetti ve ekledi: “Şehit yakınlarımıza ve gazilerimize maddi-manevi her türlü destek veriliyor, verilmeye devam edecek.”

“15 TEMMUZ’U UNUTMAMAK VE UNUTTURMAMAK MECBURİYETİNDEYİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz’u unutmamak ve unutturmamak mecburiyetinde olduğumuzu vurgulayarak, “Bunun için, okullardaki ders müfredatları ve ders kitaplarından belgesellere, filmlere, edebi eserlere kadar her mecrada 15 Temmuz’un işlenmesini teşvik etmeliyiz. Bu mücadelede tereddüde düşen, yorulan, bunalan, duraksayan herkese şunu tavsiye ediyorum. Böyle bir durumda şehitlerimizin listesini önünüze koyun, resimlerine bakın, mesleklerine, memleketlerine, ailelerine, ikamet adreslerine bir bakın… O gece çekilen görüntüleri izleyin. Şehitlerimizin, gazilerimizin hikâyelerini dinleyin. Orada 15 Temmuz darbesini herhangi bir organize ekibin, herhangi bir siyasi, sosyal, ekonomik grubun değil, bu milletin omurgasını oluşturan sıradan insanların, bizatihi halkın engellediğini göreceksiniz. Emin olun, 15 Temmuz’da sokaklarda şehadete koşan insanların kahir ekseriyetinin, ne korumak zorunda olduğu malı-mülkü, ne unvanı-statüsü, ne de başka bir çıkarı vardı. Bu insanlar, sahip oldukları maddi varlıklar uğruna değil, inançlarına, imanlarına, şahsiyetlerine, özgürlüklerine, kendilerinin ve sonraki nesillerin geleceğine sahip çıkmak için sokaklara dökülmüşlerdi” şeklinde konuştu.

“HER KİM Kİ 15 TEMMUZ’A DARBE DİYEMİYOR VE LANETLEYEMİYORSA, DARBE GİRİŞİMİNİN BİR PARÇASIDIR”

15 Temmuz gecesi milyonların kendisinin her fırsatta ifade ettiği “Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan ve Tek Devlet” ilkeleri uğruna ölüm kusan silahların üzerine yürüdüklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti: “Darbe girişiminin anlaşılmasının hemen ardından, önce Sayın Başbakan’ın, sonra şahsımın televizyonlarda yaptığı çağrının mahiyeti, zaten sokaklara dökülmeye başlamış olan milletimizin hissiyatının ifadesinden başka bir şey değildir. Maalesef, o gece ve daha sonrasında, bu hissiyatı anlamayan, anlamak istemeyenler oldu. Hatta 15 Temmuz’da yaşananları ‘senaryo’ diyerek, ‘oyun’ diyerek, ‘tiyatro’ diyerek, ‘film’ diyerek, ‘böyle darbe mi olur’ diyerek küçümsemeye çalışanlar bulunuyor. Buradan açıkça ifade ediyorum. Her kim ki 15 Temmuz’a ‘ama’sız, ‘fakat’sız, ‘lakin’siz darbe diyemiyor ve lanetleyemiyorsa, o da darbe girişiminin bir parçasıdır, en azından gönüllü destekçisidir. Böyle bir yanlışın içine düşenler, önce şehitlerimizin aziz hatırasına ve gazilerimize, onlarla birlikte o gece sokaklara dökülen milyonlara, daha ötesi milletimizin tamamına hesap vermekten kurtulamayacaktır.”

“YENİKAPI RUHUNU TİTİZLİKLE KORUMAK, HEPİMİZİN SORUMLULUĞU”

Milletin 7 Ağustos’ta Yenikapı’da, Cumhurbaşkanıyla, Meclis Başkanıyla, Başbakanıyla, Genelkurmay Başkanıyla, muhalefet partilerinin liderleriyle, yargı ve yürütme organlarının üst düzey temsilcileriyle, kuvvet komutanlarıyla, alanda bulunan 5 milyon vatandaşı ve Yenikapı dışında ekranları başında izleyenleri ile bütün gönlüyle bu manzarayı destekleyen 79 milyonuyla, 15 Temmuz karşısındaki duruşunu net bir şekilde gösterdiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu vesileyle bir kez daha Yenikapı’da sergilenen bu güzel manzaraya iştirakleriyle, mesajlarıyla destek olan siyasi parti ve kurum temsilcilerimize teşekkürlerimi ifade ediyorum. Türkiye’nin ve Türk Milletinin, vatanı, özgürlüğü ve geleceği söz konusu olduğunda nasıl tek yürek, tek ses, tek nefes olabildiğinin ispatı olan Yenikapı ruhunu titizlikle korumak, hepimizin sorumluluğudur. Terör örgütleri karşısında en büyük gücümüz işte bu birliğimizdir, beraberliğimizdir, dayanışmamızdır” şeklinde konuştu.

“ÜLKEMİZİN BEKASINI İLGİLENDİREN KONULARDA BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİ GÜÇLÜ TUTMALIYIZ”

Meclisin yeni yasama döneminde, Yenikapı’daki o güzel manzaranın benzerlerinin tekrarlanacağına inandığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Elbette bu demek değildir ki, hepimiz her konuda aynı şeyleri düşünecek, aynı şeyleri söyleyeceğiz… Kimsenin böyle bir talebi yo, olamaz da. Yaklaşım farklılıklarımız, inanç, düşünce, tarz farklılıklarımız mutlaka olacaktır. Bizden beklenen, milletimizin ve ülkemizin bekasını ilgilendiren temel konularda birlik ve beraberliğimizi güçlü tutmamızdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti: “Eğer biz, PKK terörü konusunda, FETÖ konusunda, DEAŞ konusunda, sınırlarımızın güvenliği konusunda, vatanımızın bütünlüğü, devletimizin tekliği, bayrağımızın yüceliği konusunda ortak bir zeminde buluşamıyorsak, işte o zaman ortada ciddi bir sorun var demektir. Yenikapı’da sergilediğimiz ortak duruşu, bu sebeple önemli görüyor ve devamını temenni ediyorum.”

“SURİYE VE IRAK’TA KÖŞEYE SIKIŞAN DEAŞ, TÜRKİYE’Yİ HEDEF ALARAK KENDİSİNE ALAN AÇMAYA ÇALIŞIYOR”

Türkiye’nin FETÖ’yle birlikte PKK ve uzantıları ile DEAŞ terör örgütünün de yoğun saldırılarına maruz kaldığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye ve Irak’ta köşeye sıkışan DEAŞ, Türkiye’yi hedef alarak kendisine alan açmaya çalışıyor. Bu örgütle yürüttüğümüz kararlı mücadele, El Kaide’nin uzantısı olarak ortaya çıkan DEAŞ’ın Suriye ve Irak’ta geriletilmesine önemli katkı sağlamıştır. Aynı şekilde PKK terör örgütünün geçtiğimiz yılın Temmuz ayından bu yana gerçekleştirdiği eylemler, bölge halkının örgüte karşı belirgin bir şekilde cephe almasına yol açmıştır. Güneydoğu bölgemizdeki ilçelerimizde gerçekleştirdiği çukur ve patlayıcı eylemleriyle, bölge halkına adeta hayatı zehir eden örgüt, şimdi de, sınırlarımızın dışındaki projelere destek vermek için saldırıyor. Türkiye’nin Suriye’de DEAŞ’a karşı attığı her adıma, PKK ve PYD-YPG terör örgütleri, tüm güçleriyle eyleme geçerek karşılık veriyor” şeklinde konuştu.

“BÖLGE İNSANI OLUK OLUK KAN AKITAN TERÖR ÖRGÜTÜYLE BAĞINI BÜYÜK ÖLÇÜDE KOPARDI"

Bu eylemlerde şehit olan asker, polis ve korucuların kanlarının yerde bırakılmadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları ekledi: “Ama PKK terör örgütünün, sadece ve sadece Türkiye’nin Suriye ve Irak’a yönelik dikkatini dağıtmaya yönelik bu eylemlerinin amacı, bölge halkı tarafından da gayet doğru şekilde teşhis ediliyor. Dikkat edilirse, bir süredir bölücü örgütün ve müzahir kuruluşlarının kitlesel eylemlerine katılım oranı onda birin dahi altına düşmüş durumdadır. Bölge insanı, kendisinin ve çocuklarının geleceğini, karanlık birtakım güçlere peşkeş çeken, bu uğurda oluk oluk kan akıtmayan çekinmeyen bu örgütle bağını büyük ölçüde koparmıştır. Güvenlik güçlerimizin yürüttüğü operasyonlar, bölge halkı tarafından da destekleniyor. Devlet olarak, bölücü örgütün bölgede yaptığı tahribatın izlerini silmek, vatandaşlarımızın mağduriyetlerini gidermek, şehirlerimizi yeniden imar etmek için yoğun bir çaba içindeyiz. İnşallah önümüzdeki dönemde, bu konuda da, ülkemizin ve milletimizin birliği, beraberliği, kardeşliği, huzuru, güvenliği doğrultusunda daha olumlu gelişmelere hep birlikte şahitlik edeceğiz”

“TÜRKİYE İÇİN 15 TEMMUZ’U HER ANLAMDA BİR MİLAT HÂLİNE DÖNÜŞTÜRMELİYİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye için 15 Temmuz tarihinin her anlamda bir milat hâline dönüştürülmesi gerektiğini belirterek, FETÖ’yle birlikte, PKK/PYD-YPG, DEAŞ ve diğer tüm terör örgütlerine karşı hep birlikte kararlı bir mücadele yürütülmesi gerektiğini vurguladı.

“İhtiyacımız olan yapısal reformları kararlılıkla hayata geçirmeliyiz. Son yıllardaki tecrübelerimizden ve özellikle maruz kaldığımız darbe girişiminden gerekli dersleri çıkartarak, ülkemizi geleceğe hazırlamalıyız” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’de ve Irak’ta yaşanan gelişmelerin, ülke içinde yaşanan terör olaylarından bağımsız olmadığını vurgulayarak şunları kaydetti: “Bugüne kadar yaşadıklarımız bize, kendi projelerimizi hayata geçirme iradesiyle hareket etmeden bu meselelerin üstesinden gelemeyeceğimizi göstermiştir. Elbette bunun bir güç ve imkân işi olduğunu biliyoruz. Şayet Türkiye, ekonomik göstergeleriyle, yatırımlarıyla, istihdam potansiyeliyle, sosyal yardımlarıyla, savunma sanayisiyle bugünkü seviyesine ulaşmamış olsaydı, örneğin 1990’ların düzeyinde kalsaydı, iç ve dış saldırılar karşısında bu kadar güçlü bir duruş sergileyemezdi. Bugün çözümünde zorlandığımız sorunların üstesinden gelebilmemizin yolu da, 2023 hedeflerimize ulaşmamızdan geçiyor. Bu konuda en büyük görev TBMM’ye ve onun siz kıymetli üyelerine düşüyor.”

“2023 HEDEFLERİMİZE ULAŞMAMIZA KATKI SAĞLAYACAK HER HUSUSTA MECLİSİMİZ ÖNCÜ OLMALI”

Türkiye’nin önünü açacak, 2023 hedeflerine ulaşmasına katkı sağlayacak her hususta Meclisin öncü olması gerektiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunun için, mümkünse yeni bir Anayasayı, en azından kapsamlı bir Anayasa değişikliğini süratle hayata geçirmeliyiz. Anayasa değişikliği konusunda Meclis bünyesinde hâlen süren çalışmaları olumlu bir adım olarak değerlendiriyorum. Bu çalışmanın, kapsamı genişletilerek bir an önce sonuçlandırılması, milletimizde, Meclisimizin uzlaşmayla yapısal değişimi başarabileceği yönünde bir umudun filizlenmesini sağlayacaktır. Yine, Meclis iç tüzüğünün, bu yüce kurumun daha etkin, süratli ve pratik çalışma yürütmesine imkân verecek şekilde yeniden ele alınmasını önemli görüyorum. Meclis ve milletvekilleri ne kadar etkin çalışırsa, milletimiz nezdindeki itibarları da o kadar artacaktır. Tüm sorunların yegâne çıkış yolunu millî iradede gören bir Cumhurbaşkanı olarak, Anayasa ve içtüzük çalışmalarını desteklediğimi, destekleyeceğimi belirtmek isterim” dedi.

“CUMHURBAŞKANLIĞI MAKAMINI VE MEKÂNINI YIPRATMAYA YÖNELİK ÇABALARI ÜZÜNTÜYLE KARŞILIYORUM”

10 Ağustos 2014’te, Cumhuriyet tarihinde ilk defa doğrudan cumhurun, doğrudan milletin oyuyla seçilmiş bir Cumhurbaşkanı olarak, Anayasa’nın verdiği görevlerin de, millete karşı sorumluluklarının da çok iyi farkında olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Devlet ve millet hayatımızda ilk defa karşılaştığımız bu yeni durumu, ülkemizin kritik bir sürecinde yaşıyor olmamız ayrıca önemlidir. Seçildiğim günden beri, ülkeme ve milletime karşı sorumluluklarımı yerine getirmek için gece gündüz çalıştım, çalışmaya devam ediyorum. Her yeni durum gibi, doğrudan milletin oyuyla seçilen Cumhurbaşkanlığı makamı konusunda da ilk anda beliren tereddütler, zaman içinde ortadan kalkmıştır. Bugüne kadar, yasama, yürütme, yargı organlarıyla ve milletiyle uyum içinde bir Cumhurbaşkanlığı vazifesi icra ettiğime inanıyorum. Önümüzdeki dönemde de, ülkemi en iyi şekilde temsil etmek, Anayasal görevlerimi ve milletimin beklentilerini en ileri derecede karşılamak için tüm gücümle çalışmayı sürdüreceğim. Cumhurbaşkanlığı makamını ve mekânını yıpratmaya yönelik çabaları üzüntüyle karşılıyorum. Burada hedef alınan şahsım değil, milletimizin hür iradesiyle yaptığı tercihtir. Hiç kimsenin, özellikle de kendileri de seçimle gelen Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin, böyle bir hakkı hiç yoktur. İnşallah, bugünden sonra, bu anlamsız tartışmayı da geride bırakmış olacağımızı ümit ediyorum” şeklinde konuştu.

“SURİYE’DEKİ SORUNLAR, SURİYE HALKININ TERCİHLERİNE SAYGILI BİR YAKLAŞIMLA ÇÖZÜLEBİLİR”

Millî güvenliği tehdit eden gelişmeler arasında, güney sınırları boyunca uzanan Suriye ve Irak’taki gelişmelerin özel bir yeri bulunduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye meselesinin, hem insani yönüyle, hem de güvenlik boyutuyla, Türkiye için hayati bir konu olduğunu vurguladı ve şunları söyledi: “Türkiye’nin Suriye konusundaki pozisyonu en başından beri nettir. Biz Suriye’deki sorunların, Suriye halkının tercihlerine, ülkenin toprak bütünlüğüne ve egemenlik haklarına saygılı bir yaklaşımla çözülebileceğine inanıyoruz. Daha önce Afganistan’ın harap olmasına yol açan El Kaide’den türeyen DEAŞ terör örgütü, Suriye’deki sorunun sebebi değil sonucudur. Savaştan evvel 22 milyon nüfusa sahip bir ülkenin, sayıları 10 bin civarında olduğu tahmin edilen DEAŞ mensubu yabancı savaşçılardan 5 yılı aşkın süredir arındırılamaması akla yatkın değildir. Aynı durum Irak için de geçerlidir. Bu ülkedeki sorunun da, 10 bin civarındaki yabancı savaşçıdan ibaret olmadığı açıkça ortadadır”

“DEAŞ, SURİYE VE IRAK ÜZERİNDE HESABI OLAN HERKESİN KULLANDIĞI ELVERİŞLİ BİR MALZEMEDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEAŞ’in Suriye ve Irak üzerinde hesabı olan herkesin kullandığı elverişli bir malzemeden ibaret olduğunu belirterek konuşmasına şöyle devam etti: “Bölgenin inanç-mezhep ve etnik köken fay hatlarında gerçekleştirilmeye çalışılan kırılmalar, DEAŞ örtüsü altına gizleniyor. Kendi ülkelerindeki radikal unsurları bilinçli bir şekilde Suriye ve Irak’a yönlendiren kimi ülkeler, mülteciler ve terörün küreselleşmesi başta olmak üzere, sorunun sonuçlarıyla yüzleşmekten ısrarla kaçınıyorlar.”

Türkiye’nin bin yıllık ortak tarih ve kültür birlikteliğinin, bir asra yaklaşan komşuluk ve kardeşlik hukukunun gereği olarak, bölge halkına karşı tüm insani görevlerini eksiksiz yerine getirmekte kararlı olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaklaşık 3 milyon sığınmacıyı kamplarda ve şehirlerinde barındıran Türkiye’nin bu çabasının, ahlak, vicdan ve insaf sahibi herkes tarafından takdirle karşılandığına dikkat çekti.

“AVRUPA ÜLKELERİ, İNSANLIK SINAVINDA SINIFTA KALDI”

“Buna karşılık, özellikle Avrupa ülkeleri, bu insanlık sınavında sınıfta kalmışlardır. Mültecilere kucak açmak yerine sınırlarını kapatmayı tercih eden Avrupa ülkeleri, bugüne kadar savundukları değerleri adeta ayakları altına almışlardır. Halep’te yıkıntılar altında sönen her masum canın hesabını, bu vahşete seyirci kalan ülkeler ve toplumlar tarih önünde vermek zorunda kalacaktır. Hiçbir politik hesap bir insanın hayat hakkından daha değerli değildir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’de 6 yılda öldürülen insan sayısının 600 bini bulmasının, sözün bittiği yeri ifade ettiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Suriye halkına karşı sınırları içinde ve dışında insani görevlerini yerine getirmeye devam ederken, aynı zamanda uluslararası toplumu ikaz etme görevini de sürdüreceğini vurguladı.

“FIRAT KALKANI HAREKÂTI MEŞRU BİR OPERASYONDUR”

Fırat Kalkanı Harekâtı’nın Suriye’deki terör örgütlerinin hepsine karşı, bölge halkıyla birlikte başlatılan meşru bir operasyon olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti: “DEAŞ terör örgütünün, 14 yaşında bir çocuğu canlı bomba olarak kullanmak suretiyle Gaziantep’teki bir kına törenine göndermesi ve orada gerçekleştirdiği canlı bomba eyleminde çoğu çocuk 56 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 100 kişinin yaralandığı saldırı, bizim için bardağı taşıran son damla olmuştur. Cerablus’tan başlayarak batıya ve güneye doğru süren bu operasyonla hedefimiz bu bölgede, ilk etapta 5 bin kilometrekare büyüklüğünde, terör örgütlerinden arındırılmış bir güvenli bölge tesis etmektir. Suriye toprakları bu şekilde adım adım güvenli hâle getirildikçe, terör sorunu da, mülteci sorunu da çözüme kavuşacaktır. İşte Cerablus’a girildiğinde, 2 bin Cerablus’lu vardı. Ama şu anda neredeyse 40 bine yaklaşmış vaziyette. Demek ki Cerablus halkı artık kendi topraklarına dönüyor. Yıllardır savunduğumuz bu proje için, prensipte kimseden itiraz görmedik ama fiili destek de bulamadık. Güney sınırlarımız boyunca kurulmaya çalışılan terör koridoru ve PKK ile DEAŞ’ın ülkemizde yoğunlaşan eylemleri, bizi bu projeyi kendi imkânlarımızla uygulamaya sokmaya mecbur bıraktı. Operasyonun başarıyla sürmesi, Suriye’de DEAŞ’la mücadelenin, gerekli desteğin verilmesi hâlinde, bu ülkenin kendi evlatlarıyla da pekâlâ yürütülebileceğini gösterdi.”

“MUSUL’UN MEZHEP VE ETNİK KÖKEN ÇATIŞMALARININ İÇİNE ÇEKİLMESİNİ ÖNLEMELİYİZ”

DEAŞ’ın karşısına ısrarla bir başka terör örgütü olan PYD-YPG’yi çıkarmaya çalışanların tezlerinin, Fırat Kalkanı Operasyonuyla geçerliliğini yitirdiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Benzer bir oyun Musul’da da sahnelenmeye çalışılıyor. Bölgenin mezhebi ve etnik yapısına, kültürel hassasiyetlerine tamamen ters bir şekilde Şii milisler ve yine PKK’nın uzantısı durumundaki terör örgütü mensuplarıyla sahnelenmeye çalışılan bu oyunun da bozulması gerekiyor. Zira Musul’un hemen kuzeyinde Telafer var, burası da Türkmenlerden oluşuyor. Musul’a yapılacak bir operasyonun Telafer’i de hedeflediğini burada özellikle hatırlatmak isterim. Türkiye olarak, bölgenin asli unsuru olan kesimlerle iş birliği içinde, özellikle Arap ve Türkmen güçlerinin gereken şekilde desteklenmesi suretiyle, Musul’un DEAŞ’tan kurtarılabileceğine inanıyoruz. Musul’un mezhep ve etnik köken çatışmalarının içine çekilmesini önlemek için her türlü gayreti göstermeyi sürdüreceğiz. Türkiye olarak masanın dışında kalamayız, masada olmaya mecburuz. Bu sınırlarda; 911 kilometre Suriye’de, yaklaşık 350 kilometre Irak’ta sınırı olan ülke Türkiye. Diğerlerinin böyle bir sınırı burada yok. Ama onlar, orada sonuç belirlemek istiyor. Biz artık bundan sonra buna seyirci kalmamalıyız, kalamayız. Bunun kararını da işte burası verecektir. Türkiye olarak kendi sınırlarımız içinde huzur ve güven içinde yaşamak istiyorsak, Suriye ve Irak’taki gelişmelerin bu doğrultuda ilerlemesini sağlamak mecburiyetindeyiz. Aksi takdirde, hem sınır güvenliğimiz, hem de terörle mücadele çabalarımız sürekli tehdit altında olacaktır” şeklinde konuştu.

“RUSYA İLE İLİŞKİLERİ NORMALLEŞTİRME YÖNÜNDE ÖNEMLİ ADIMLAR ATILDI”

Devletlerarasındaki münasebetlerin siyasi, ekonomik, kültürel, insani, askerî pek çok yönü olan, karmaşık ilişkiler olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu unsurlardan her biri kendi içinde anlamlı ve önemlidir. Ama aynı zamanda bunlar birbirleriyle, farklı derecelerde de olsa, etkileşim hâlindedir. Türkiye’nin son dönemde artan bölgesel ve küresel etkinliği, diğer devletlerle olan ilişkilerini çok daha girift hâle getirmiştir. Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Almanya, İran gibi devletler ve Avrupa Birliği gibi kurumlarla ilişkilerimiz ile çeşitli uluslararası platformlardaki temsilimiz noktasında, çok önemli gelişmeler yaşadığımız bir dönemden geçiyoruz. Rusya ile geçtiğimiz yılın Kasım ayında maruz kaldığımız talihsiz krizin ardından, Haziran ayından itibaren, ilişkilerimizin normalleştirme yönünde önemli adımlar attık. Görüş farklılıklarımızın olduğu konulardaki uzlaşma çabalarımızı sürdürmekle birlikte, ortak çıkarlarımıza odaklanarak, bu ülkeyle olan ilişkilerimizi eski seviyesinin de üzerine taşımayı hedefliyoruz. Nitekim enerji, turizm, tarım ihracatı başta olmak üzere, pek çok alanda ilişkilerimiz süratle eski seviyesine doğru yaklaşıyor” dedi.

Benzer bir sürecin İsrail ile de yürütüldüğünü bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti: “Mavi Marmara olayı konusundaki şartlarımızın tamamını karşılayan İsrail ile Filistinli kardeşlerimiz başta olmak üzere, bölgemizdeki herkes için hayırlı neticeler doğuracak ilişkiler geliştirmeye çalışıyoruz.”

“ABD’NİN BÖLGEMİZE YÖNELİK POLİTİKALARINDA CİDDİ TUTARSIZLIKLARA ŞAHİT OLUYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile ilişkilerin geleneksel ittifak ilişkilerinin ruhuna uygun şekilde sürdürülmesi gayreti içinde olduklarını vurgulayarak, “Ancak, bilhassa son dönemde ABD’nin bölgemize yönelik politikalarında ciddi bir tutarsızlık ve çok başlılık işaretlerine şahit oluyoruz. Amerikan yönetiminin bir kısmı, ısrarla Suriye’de ve Irak’ta PKK/PYD-YPG terör örgütüyle ortak çalışma yürütürken, bir kısmı da bizim hassasiyetlerimize daha yakın politikalar izlemeye çalışıyor. Amerika’daki Başkanlık seçimlerinden kaynaklandığı anlaşılan bu sorunun, ülkemizin hayati çıkarlarına kalıcı zararlar vermeden çözümü için gayret göstermeyi sürdüreceğiz. Bu süreçte, ABD Kongresinin, Suudi Arabistan’a 11 Eylül saldırıları sebebiyle dava açılmasına imkân veren bir yasayı onaylaması da büyük bir talihsizliktir. Her şeyden önce bu yasa, hukukun evrensel bir kabulü olan ‘suçların şahsiliği’ ilkesine alenen aykırıdır” dedi.

Devletlerin egemenlik hakları konusunda tehlikeli bir tartışma başlatma potansiyeli olan bu yanlış adımdan bir an önce dönülmesi gerektiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları ekledi: “Bölgemizde ve küresel düzeyde çok yakın ilişkilerimizin olduğu ABD’nin, en kısa sürede münasebetlerimizin ruhuna uygun bir çizgiye geleceğine inanıyorum.”

Bölgenin bir diğer önemli aktörü İran’la da, yine Suriye ve Irak meselesi başta olmak üzere, görüş farklılıklarını aşma konusunda yoğun temas içinde bulunulduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Esasen, bölgede İran’la birlikte hayata geçirebileceğimiz çok ciddi enerji, ulaşım, altyapı, kültürel iş birliği projeleri bulunuyor. İran’la da, müştereklerimizi öne çıkartan bir yaklaşımla ilişkilerimizi geliştirmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

AVRUPA BİRLİĞİYLE İLİŞKİLER

Ekim ayının Avrupa Birliğiyle ilişkiler bakımından önemli bir tarih olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Bilindiği gibi, Avrupa Birliği’nin ülkemize söz verdiği vize serbestisi uygulamasının bu ay yürürlüğe girmesi gerekiyor. Birlik tarafından yapılan açıklamalara baktığımızda, terörle mücadele gibi, Türkiye için hayati bir konunun, sürecin ön şartı hâline dönüştürülmeye çalışıldığını görüyoruz. Açık söylüyorum: Bu tavır, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye verdiği sözü tutmak istemediğinin ilanıdır. Ve yine açıkça ifade ediyorum: Kendileri bilirler…”

“TÜRKİYE’YLE VEYA TÜRKİYE’SİZ YOLUNA DEVAM ETME SEÇİMİ AVRUPA BİRLİĞİNE AİTTİR”

Türkiye’nin Avrupa Birliği ile yarım asrı geçen ilişkilerinde hep veren taraf, hep sözünü tutan taraf olduğunu; Türkiye’den kaynaklanan gecikmeler, eksiklikler, aksaklıklar konusunda hiçbir itirazının olmadığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ama özellikle son genişleme süreçlerinde, demokratik ve ekonomik kriterleri Türkiye’yle mukayese edilemeyecek ülkeler hızla tam üye yapılırken, ülkemizin ısrarla kapıda bekletilmesi, -kolay değil 53 yıl- Avrupa Birliği’nin bizimle ilgili gerçek niyetini göstermiştir. Lafı döndürüp dolaştırmanın, diplomatik cambazlıklarla üste çıkmaya çalışmanın gereği yoktur. Avrupa Birliği yetkilileri ile Birlik içinde etkin olan ülkelerden açıklık, şeffaflık, samimi bir ikrar bekliyoruz. Lütfen Avrupalılar, kafalarındaki farklı niyetlerin günahını bizim üzerimize yıkmaya çalışmaktan vazgeçsinler. Bizim Avrupa Birliği kriterleriyle, küresel demokratik değerlerle, hak ve özgürlüklerle, insan haklarıyla, hukukun üstünlüğüyle hiçbir sorunumuz yoktur ve olmayacaktır. Bunları, Avrupa Birliği istediği için değil, kendi vatandaşlarımız layık olduğu için sahipleniyoruz, hayata geçiriyoruz, geçirmeyi sürdüreceğiz. Avrupa Birliği şayet, objektif bir değerlendirmeyle Türkiye’yi tam üye yapacaksa, bunun önünde hiçbir engel bulunmuyor. Biz buna hazırız. Fakat böyle bir niyeti olmadığı hâlde, akıl-mantık dışı dayatmalarla bizi oyalamaya devam edeceklerini düşünüyorlarsa, yanılıyorlar. Artık bu oyunun da sonuna geldik, bunu bilmeleri lazım. Türkiye’yle veya Türkiye’siz yoluna devam etme seçimi Avrupa Birliğine aittir, o seçimi kendileri yapacaklar. Kurnazlık yapıp sorumluluğu bizim üzerimize yıkmaya çalışmasınlar” şeklinde konuştu.

“MİLLETİMİZ, İSTİKLALİ VE İSTİKBALİYLE BİRLİKTE EKONOMİSİNE DE SAHİP ÇIKTI”

Terör örgütleriyle, darbecilerle, diplomatik ayak oyunlarıyla Türkiye’nin önünü kesemeyenlerin, her fırsatta ekonomi kozunu önümüze koyduklarını veya ekonomi kozuna başvurduklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti: “Geçtiğimiz 14 yılda, bir yandan küresel krizin yol açtığı 2009 yılındaki istisna hariç kesintisiz bir büyüme sağlarken, bir yandan da ekonomik taarruzlara karşı direndik, direniyoruz. Hamdolsun, Türkiye büyüdükçe, geliştikçe, gücü ve imkânları arttıkça, bu tür saldırılara karşı daha dirençli hâle geldi. Altyapı, üstyapı yatırımlarıyla büyüyen, güçlenen bir Türkiye var. Dikkat ediniz, her terör dalgası veya sosyal çalkantıyla birlikte, hemen bir ekonomik kriz söylentisi, tavsiyesi, kampanyası başlatılır. Gezi Olayları sırasında bunu yaşadık mı? Yaşadık. 17-25 Aralık’ta bunu yaşadık mı? Yaşadık. 20 Temmuz 2015’ten sonra yeniden başlayan bölücü terör eylemlerinde aynen bunu yaşadık. Son olarak da, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından aynı senaryo yine gündeme geldi. 15 Temmuz darbe girişiminin başarısızlığa uğramasıyla birlikte, hemen gözler ekonomiye çevrildi. Fakat milletimiz, ekranları başında bizi izleyen bu aziz milletimiz istiklali ve istikbaliyle birlikte ekonomisine de sahip çıkarak, bakın ertesi gün piyasaya 2,5 milyar dolar sürdü ve onu TL’ye çevirdi. Şu ana kadar da 12 milyar dolar piyasaya sürdü. Ve Merkez Bankamız piyasaya döviz sürmek zorunda kalmadı.”

“KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞUNU NE İÇERİDE, NE DIŞARIDA KİMSE CİDDİYE ALMADI”

Büyük yatırımların, projelerin, üretimin ve ihracatın hiç mola vermeden devam ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan Osmangazi Köprüsü ile Yavuz Sultan Selim Köprüsünün bu dönemde hizmete açıldığına dikkat çekti.

“Şimdi önümüzde inşallah Çanakkale Köprüsü var, Kanal İstanbul Projesi var. Bunlarla beraber Türkiye çok daha büyük evrimi, devrimi gerçekleştirecektir, bunu da bilmeniz lazım. Baktılar bu şekilde Türkiye’nin önünü kesemeyecekler, bu defa kredi derecelendirme kuruluşlarını devreye soktular. İki gün önce ‘ak’ dediğine, iki gün sonra ‘kara’ diyen bir derecelendirme kuruluşunu, ne içeride, ne dışarıda kimse ciddiye almadı. Tam aksine Hazineye daha fazla müracaat oldu, daha fazla ilgi oldu” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki hafta içinde, uluslararası bir büyük şirketle ülkemizdeki ilgili kuruluşların, sağlık alanında, yaklaşık 1,1 milyar dolarlık yatırımın finansmanını öngören bir anlaşma imzalayacaklarını belirtti.

10 Ekim’de İstanbul’da açılışı yapılacak Dünya Enerji Kongresi’nin bu alanda çok önemli ve çok büyük meblağları içeren görüşmelere, belki de anlaşmalara sahne olacağını; dünya liderlerinden bir kısmının bu kongreye katılacaklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti: “Yakın zamanda kuruluşunu tamamladığımız en önemli adımlardan bir tanesi Türkiye Varlık Fonu, her geçen gün daha büyük bir ilgi görüyor. Bu fon sayesinde, önümüzdeki dönemde gerçekleştireceğimiz büyük ve stratejik projelerin finansmanı çok daha kolay hâle gelecektir. Gerek ikili iş birliği ile gerekse ikili olarak üçüncü ülkelerde yapılacak yatırımlarla bu ülkemize çok büyük bir kazanım sağlayacaktır.”

“2016’NIN İLK YARISINDAKİ BÜYÜME ORANI, BU YILIN KAYIP BİR YIL OLACAĞINI DÜŞÜNENLERİ MAHCUP ETTİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2016’nın ilk yarısında yaklaşık yüzde 4 olarak gerçekleşen büyüme oranının, bu yılın kayıp bir yıl olacağını düşünenleri mahcup ettiğini vurgulayarak, “İnşallah Türkiye, beklentilerin üzerinde büyüme oranlarıyla, 2023 hedeflerine ulaşma konusunda çok ciddi mesafe kat edecektir. Ekonomide bir süredir görülen kısmı durgunluğun yerini yeniden canlanmaya bırakması için her türlü tedbir alınıyor. Nitekim bu canlılığın ilk işaretlerini, kapasite kullanım oranındaki, ekonomik güven endeksindeki nispi artışla şimdiden görmeye başladık” şeklinde konuştu.

Merkez Bankası’nın faizi indirmeye ve faiz koridorunu daraltmaya yönelik çalışmaları ile Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nun tüketicilere yeni kolaylıklar sağlayan kararlarının olumlu gelişmeler olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Büyük ekonomilerin ciddi sıkıntı yaşadığı bir dönemde, Türkiye’nin, terör ve darbe girişimi sorunlarına rağmen, nispeten yüksek bir büyüme oranını sürdürmesi takdir edilmelidir. Fakat bizim ölçümüz asla bu değildir. Çünkü bizim çok büyük hedeflerimiz, çok büyük beklentilerimiz var. Onun için daha fazla çalışacağız, daha çok üreteceğiz, daha çok istihdam edeceğiz, daha çok ihracat yapacağız, yüksek teknolojiye, kaliteye, AR-GE’ye daha çok önem vereceğiz. Bunu da devletiyle, siyasetiyle, milletiyle, iş dünyasıyla hep birlikte gerçekleştireceğiz” dedi.

TBMM’nin 26. Dönem 2. Yasama Yılı’nın hayırlı olmasını temenni eden Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını şu cümlelerle bitirdi : “Bu dönemde de yoğun bir mesai sarf edecek milletvekillerimize, parti gruplarımıza şimdiden kolaylıklar ve başarılar diliyorum. Allah, yar ve yardımcımız olsun diyorum. Hepinize sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.”

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Önder Keskin:30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu...
www.haberalbursa.com imtiyaz sahibi Önder Keskin, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeni ile bir kutlama mesajı yayınladı.

Haberi Oku