Kültür:
VBKY'nin Türkiye'de ilk kez yayımlanan eserleri Erzurum Kitap Fuarı'nda

VakıfBank Kültür Yayınları (VBKY) Doğu Anadolu Erzurum 2. Kitap Fuarı’nda okurla buluşuyor. 27 Nisan - 5 Mayıs günlerinde TÜYAP Erzurum Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi’nde düzenlenecek fuar kapsamında eserlerini yüzde 35 indirimli sunacak olan VBKY, 2. salon 200 A standında kitapseverleri ağırlayacak.

Edebiyat, Felsefe, İktisat, Kesişimler, Sanat, Tarih, İnsan ve Toplum kategorilerinde birçok önemli çalışmanın sıralandığı VBKY’nin sundukları listesinde akademik çalışmaların yanı sıra Türkçe’de ilk kez yayımlanan eserler yer alıyor. “Küresel Roman”, “Cemaat ve Cemiyet”, “Çalışanın Fizyolojisi”, “Tolstoy Gandhi Mektuplaşmaları”, “Balıkçılar” ile “Cumhuriyet Misyonerleri” bunlardan yalnızca birkaçı.

“Musikimiz son derece gelişkin ve bütünlüklü”

Akademisyen ve bestekâr Gönül Paçacı Tunçay’ın iki ciltlik dev çalışması “Neşriyât-ı Mûsıkî: Osmanlı Müziğini Okumak", mûsıkî tarihimizi aydınlatan benzersiz bir kaynak. Tunçay, “Osmanlı müziğinin uzun zamanlar boyunca şifahen aktarılan, hafızadan hafızaya geçen ve doğal frekanslara dayalı aralıklarla çeşni ve makamlardan temellenen yapısı, kendi içinde son derece gelişkin ve bütünlüklüdür” sözlerini kaydediyor.

Kıtaları aşan yazarlar dönemi

New York Times’ın edebiyat eleştirmeni Adam Kirsch “Küresel Roman - 21. Yüzyılda Dünyayı Yazmak” adındaki kitabında Orhan Pamuk, Haruki Murakami ve Margaret Atwood gibi dünyaca ünlü yazarların çalışmalarındaki benzerlikleri, evrensel tema ve kurguları inceliyor. “Yerel olan, dünya çapında bir fenomenin parçası olarak görülebildiği oranda saygınlık ve anlam kazanır” diyen Kirsch, şöyle devam ediyor: “Bu yazarlar altı dili, beş kıtayı kapsıyor ve anlatı stratejileri ile yazı üslupları da bir o kadar çeşitlilik taşıyor. Onları birleştiren bir şey varsa o da belki çağdaşlıkları ve ‘küresel’ romancı olmak gibi bir statüye sahip olmalarıdır.”

132 yıl sonra Türkçe’de

Alman düşünür Ferdinand Tönnies “Cemaat ve Cemiyet”te çalışmaya adını veren bu iki kavramı genişçe değerlendiriyor. Sosyoloji disiplininin kurucularından Tönnies, 132 yıl sonra Türkiye’de ilk kez yayımlanan bu kitabında, beraberlik duygularının kök saldığı cemaatlerde “topluluk” ruhunun, bireyselliğin ön plana çıktığı cemiyetlerde “toplum” anlayışının kabul gördüğünü açıklıyor. Tönnies’e göre topluluklar birbirini ayıran her şeye rağmen bir arada kalırken toplumlar birbirini bağlayan her şeye rağmen ayrı duruyor.

1930’larda genç olmak

Akademisyen, siyaset bilimci Serap Yolcu Yavuz “Cumhuriyet Misyonerleri”nde 1930-1946 arasında genç neslin politik bir özne olarak konumlandırılışını değerlendiriyor. Yavuz, “Türkiye’de 1930’lardan itibaren belirgin biçimde gençlik sorunsalı merkezi bir hal alır. Cumhuriyetin siyasal elitleri gençliği, ‘kurtarıcı, kurucu ve taşıyıcı’ vurgusuyla politik eğitim sürecine paralel biçimde özneleştirir” diyor.

İlk kez Türkçe yayımlananlar: Balzac, Tolstoy, Gandhi…

Türkçe olarak ilk kez romanseverlerle buluşan Dimitri Vasilyeviç Grigoroviç’in “Balıkçılar”ı, 19. yüzyılda Sanayi Devrimi ile beraber değişen kırsal yaşamı, bir balıkçı ailesinin dayanışma ve sevgi dolu öyküsüyle okura ulaştırıyor. “Tolstoy Gandhi Mektuplaşmaları”nda mektuplar aracılığıyla birbirlerine görüşlerini aktaran Tolstoy ile Gandhi’nin görüşlerinin ortak noktasında sevgi temel alınıyor; şiddetin her türlüsüne karşı çıkılarak kötülük karşısında şiddetsiz direniş savunuluyor. Fransız yazar Balzac “Çalışanın Fizyolojisi”nde, dönemin tozdan geçilmeyen kasvetli ofis hayatının panoramasını çiziyor. Balzac, “Çalışan nedir?” sorusunu “Yaşamak için maaşına ihtiyaç duyan ve istifa etmekte özgür olmayan kişi; çünkü bu kişinin, sonsuz kâğıt kalabalığı üretmekten başka hiçbir alanda donanımı yoktur” şeklinde cevaplıyor.

VBKY’nin okura sunduğu kitaplar:

Edebiyat

Veranda Öyküleri - Herman Melville

Çalışanın Fizyolojisi- Balzac

Astrophil ile Stella - Sir Philip Sidney

Caz Çağı Öyküleri - F. Scott Fitzgerald

Enoch Arden - Alfred Lord Tennyson

1950'ler Türkiye'sinde Edebiyat Dergileri - Aslı Uçar

Radikal Kitaplar - Osman Çakmakçı

Balıkçılar - Dmitri Vasilyeviç Grigoroviç

Dorian Gray'in Portresi - Oscar Wilde

Küresel Roman: 21. Yüzyılda Dünyayı Yazmak - Adam Kirsch

Felsefe

Kara ve Deniz - Carl Schmitt

Kişi ve Kutsal - Simone Weil

Radikal Aydınlanma ve Modern Demokrasinin Kökenleri - Jonatha Israel

Erdem Peşinde Bir Ahlak Teorisi Çalışması - Alasdair MacIntyre

İktisat

Borsa Risalesi: Hava Oyunları - Abidin Paşa

Sanat

Neşriyat- i Musiki - Gönül Paçacı Tunçay

Müzikte Romantik Dönem Bestecileri - Serhan Bali

Kesişimler

On Dokuzuncu Yüzyılın Fırtına Bulutu - John Ruskin

Tolstoy Gandhi Mektuplaşmaları - Mohandas K. Gandhi, Lev Nikolayeviç Tolstoy

Tarih

Sürgünde Muhalefet-Namık Kemal'in Hürriyet Gazetesi (2 cilt) - Namık Kemal, Ziya Paşa

Kuruluş: Mekteb-i Sultani’den Galatasaray Spor Kulübü’ne Türkiye’de Futbolun Erken Çağı (1904-1907) - Melih Şabanoğlu

Tanzimat ve Metatarih-Namık Kemal'in Tarih Anlatılarının Poetikası - Emrah Pelvanoğlu

Cumhuriyet Misyonerleri / 1930-1946 Arası Türkiye’de Bir Politik Özne Olarak Gençlik İnşası - Serap Yolcu Yavuz

İnsan ve Toplum

İbn Haldun'un Mukaddime'sinde Maişet Yolları - Ozan Sağsöz

Türkiye'de Paranoid Ethos - Doç. Dr. Murat Önderman

Neden? Düşünce ve Davranışlarımızın Altında Yatan Nedenler - Charles Tilly

Cemaat ve Cemi̇yet - Ferdinand Tönnies

VakıfBank Kültür Yayınları (VBKY) hakkında

Milli sanat yaşamımızı evrensel açıdan zenginleştirmek, kültürel değerlerimizi de yaygınlaştırarak gelecek nesillere aktarmak amacıyla yayın hayatına başlayan VakıfBank Kültür Yayınları, nesillerdir büyük, güçlü ve köklü bir aile olarak yoluna devam eden, vakıf kültürünün bugünkü emanetçisi VakıfBank’ın bünyesinde 2018 yılında kuruldu. “Ve Benzersiz Kitap” ilkesiyle hareket eden VBKY, kitapseverlere beşeri bilimler ile klasikler ağırlıklı altyapısı güçlü ve edebi eserler sunuyor.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Dilara Kırmıt Nefes Kesiyor
Ünlü moda yazarı aynı zamanda model olan Dilara Kırmıt son zamanlarda gerçekleştirdiği ve instagram profilinde...

Haberi Oku