Altın Karınca ödülleri sahiplerini buldu

Conrad İstanbul Bosphorus Otel’de yapılan törene, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, MBB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve birliğe üye belediyelerin başkanları katıldı. MBB tarafından geleneksel hale getirilen ödül töreninde; ‘Afet Yönetimi’, ‘İmar Şehircilik ve Estetik’, ‘Kurumsal Yönetim ve Gelişim’, ‘Kültür ve Sanat’, ‘Toplum Düzeni ve Sosyal Hizmetler’, ‘Ulaşım ve Altyapı Hizmetleri’, ‘Yeşil Alan ve Çevre Yönetimi Hizmetleri’, ‘Ar-Ge ve İnovasyon’ gibi kategorilerde 80 belediyeye ödülleri takdim edildi. 2014 veya 2015 yılı içinde başlatılmış, uygulamaya konulmuş ya da tamamlanmış olan projelerin değerlendirmeye alındığı yarışmada, bu yıl ilk kez 2 kategoride 4 özel ödül ile Sponsor Özel Ödülü de verildi. ‘Tarihe Saygı’ ve ‘Tabiata Saygı’ adıyla 2 kategoride planlanan 4 özel ödülü Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Büyükçekmece ve Küçükçekmece belediyeleri, Bursa Nilüfer Belediyesi ve Edirne Belediyesi alırken, Sponsor olan Posta Gazetesi Özel Ödülü de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin oldu. Sunuculuğunu İnci Ertuğrul’un yaptığı törende dereceye girenlere plaketleri, MBB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş birlikte verdi.

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren MBB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ödül alan belediyeleri kutladı. Şehirlerin ortaya çıkardığı her zenginliğin ülkelerin hedeflediği refah seviyesine ulaşması için zemin hazırladığını kaydeden Başkan Altepe, kent hayatını destekleyen her faaliyetin aslında ülkeleri de bir adım öne çıkarttığını söyledi. Marmara Bölgesi’ndeki şehirlerin Türkiye’nin gelişimi noktasında büyük öneme sahip olduğunu belirten Başkan Altepe, “Bu bölgede her gün, modern alt ve üst yapısı olan yaşanılır yerler inşa etmek için dünya çapında ses getirecek yeni projelere start veriliyor. Bu tür projeler etkili şekilde tanıtılmalı ve teşvik edilmelidir. Birliğimizin tüzüğünde belirlenmiş görevlerinden biri de üyeleri arasında bilgi ve deneyim paylaşımı sağlamak, bu amaçla örnek iyi uygulamaları desteklemek ve üyeleri arasında yaygınlaştırmaktır. Bu sorumluluk doğrultusunda düzenlediğimiz Altın Karınca Ödülleri’yle tüzüğümüzde yer alan bu görevimizi de en iyi şekilde yerine getirmeye gayret ediyoruz” dedi.

Başkan Altepe, konuşmasında çevre, şehir ve kültür üçgenine dikkat çekti. Altın Karınca Ödülleri’nde bu yıl ilk kez çevre, şehir ve kültür eksenli özel ödüller planladıklarını kaydeden Başkan Altepe, bu alanda öne çıkan projeleri de geleceğe taşımak istediklerini belirtti. Kentlerin tarihi dokusunun ve kültürel kimliğinin korunması için hassasiyetle yürütülen projelerin kent hafızasının muhafaza edilmesi açısından büyük önem taşıdığını dile getiren Başkan Altepe, şehirlerin kendi özgün kimliklerini oluşturmaları ve bu kimlikleri geleceğe taşırken modern yaşama uygun projelerle desteklemenin geleceğe yön verme becerisinin bir parçası olduğunu kaydetti. Başkan Altepe, “Altın Karınca Ödülleri kapsamında bu yıl ilk kez Tabiata Saygı Ödülü ve Tarihe Saygı Ödülü vereceğiz. Böylelikle medeniyetlerin hem beşiği hem de ilerleme kaynağı olan şehirleri özenle ve hassasiyetle yoğuran projeleri de teşvik etmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Törende söz alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise, ödül alan belediyeleri tebrik etti. Marmara Belediyeler Birliği’nin kuruluşunun 41. yılında ‘41 kere maşallah’ dedirtecek büyük çapta organizasyonlara imza attığını ve her geçen gün gelişerek güçlendiğini kaydeden Başkan Topbaş, “Altın Karınca Ödülleri’ne layık görülen tüm belediyeleri tebrik ediyorum. Bizler belediye başkanları olarak daha güzel yatırımları hizmete almak ve yarını şekillendirmek zorundayız. Yerel yönetimler olarak kendi bildiklerimiz ve yaptıklarımız bölgemizle sınırlı kalmıyor. Dünyayla paylaşımda bulunuyoruz. MBB de 41 yıldır bunu başarıyla gerçekleştirmekte. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe’yi kutluyorum. Giderek gelişen ve güçlenen bir birliği yönetiyor” şeklinde konuştu.
Başkan Topbaş, törende belediye başkanlarına tavsiyelerde de bulundu. Bugün başarmak isteyen bir belediye başkanının CEO gibi hareket etme zorunluluğunun bulunduğunu söyleyen Başkan Topbaş, “Şehirler aslında birer inovasyon merkezleridir. Bu bakımdan bir CEO gibi düşünmek ve çalışmak zorundayız. Rutin sistem içerisinde yer almamız mümkün değil. Dünyayı takip etmek ve ‘Neler yapabiliriz?’ bunu ortaya koymak durumundayız. Halk talep etmeden talep edileni ortaya çıkarmak gerekiyor. Büyük hayaller büyük keşifleri ortaya koyar. Ülkeler yerelden kalkınır. Kentlilik duygusu yerelden oluşur. Bu bakımdan büyük sorumluluk içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Başkan Kanar’a anlamlı hediye
Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar’a Türkistan coğrafyasında önemli kişilere hizmetlerini...

Haberi Oku